Sumažėjusi judesių amplitudė: priežastys, diagnozavimas ir patarimai, kaip išvengti

Sąnario judesio amplitudė reiškia atstumą, kurį sąnarys gali judėti, ir kryptį, kuria jis gali judėti. Yra nustatyti intervalai, kuriuos gydytojai laiko normaliais įvairiems kūno sąnariams.

Vieno atlikto tyrimo metu nustatyta, kad normalus kelio sąnarys turėtų būti sulenktas 133-153 laipsnių kampu. Sveikas kelis taip pat turėtų būti ištiesiamas taip, kad būtų visiškai tiesus. Normalaus bet kurio sąnario judesio diapazono sumažėjimas vadinamas ribotu judesiu. Sąnarių judesių amplitudė natūraliai mažėja su amžiumi, tačiau ji taip pat gali atsirasti dėl įvairių sveikatos būklių. Tam tikri pratimai gali būti naudingi sąnarių lankstumo gerinimui ir palaikymui.

Kas lemia ribotą sąnarių judesių amplitudę?

Medicininės būklės, susijusios su ribotu sąnarių judesių diapazonu, yra šios:

  • Ankilozinis spondilitas – tai artrito rūšis, kuri pirmiausia pažeidžia stuburą.
  • Reumatoidinis artritas – autoimuninė artrito forma, kurią sukelia imuninė sistema, atakuojanti jūsų sąnarius.
  • Jaunatvinis reumatoidinis artritas – autoimuninė artrito forma, kuria serga jaunesni nei 16 metų vaikai.
  • Osteoartritas, kuris yra labiausiai paplitusi artrito forma, susijusi su vyresniu amžiumi ir sąnarių nusidėvėjimu.
  • Klubo sąnario ir kitų sąnarių sepsis, kuris yra bakterinė sąnarių infekcija.
  • Perteso liga – tai šlaunikaulio galvutės tam tikros dalies kaulinio audinio suirimas dėl nepakankamo kraujo pritekėjimo į sąnarį.
  • Cerebrinis paralyžius – neurologinių sutrikimų grupė, dėl kurios paralyžiuojami raumenys ir prarandama kūno kontrolė.
  • Sifilis – lytiniu keliu plintanti infekcija.
  • Įgimta kreivakaklystės forma – sustingęs kaklas, susijęs su raumenų spazmais.

Kitos priežastys

Kitos ribotos judesių amplitudės priežastys yra šios:

  • raumenų sąstingis;
  • skausmas;
  • sąnarį supančių minkštųjų audinių uždegimas arba sąnario patinimas;
  • alkūnkaulio lūžiai;
  • lūžiai kitose kūno vietose;
  • sąnario išnirimas.

Gydymas judesiu

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Rekomenduojama kreiptis į gydytoją dėl bet kokio normalaus sąnarių judesių diapazono sumažėjimo. Taip pat turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei negalite visiškai ištiesinti ar sulenkti vieno ar daugiau sąnarių arba jei sunkiai judinate tam tikrą sąnarį.

Žmonės ne visada žino apie savo ribotą judesių amplitudę. Galite kreiptis į gydytoją dėl nesusijusios priežasties ir sužinoti, kad viename ar kitame sąnaryje yra sumažėjusi judesių amplitudė.

Kaip diagnozuojama sumažėjusi judesių amplitudė?

Pirminio vizito pas gydytoją metu atliekama fizinė apžiūra ir įvertinami pažeisti sąnariai. Gydytojas gali užduoti klausimus apie jūsų ribotą judesių amplitudę, pvz., kada prasidėjo problema, ar jaučiate diskomfortą, jei taip, kur jis pasireiškia, ir ar jaučiate kokių nors kitų simptomų.

Gydytojas taip pat gali įvertinti jūsų kaulų, raumenų ar nervų sistemos funkciją. Kaip tolesnę priežiūrą gydytojas gali paskirti kai kuriuos tyrimus, pavyzdžiui, stuburo ir sąnarių rentgeno nuotraukas. Gydytojas gali rekomenduoti fizinės terapijos kursą, skirtą judesių amplitudei didinti.

Kaip išvengti sumažėjusios judesių amplitudės?

Judesių amplitudei skirti pratimai didina sąnarių lankstumą. Judesių diapazono pratimus galite atlikti kartu su kineziterapeutu. Gydytojas arba kineziterapeutas taip pat gali papasakoti apie nesudėtingus pratimus, kuriuos galite savarankiškai daryti namuose.

Šie pratimai gali padėti išlaikyti arba pagerinti sąnarių lankstumą, kuris padeda užtikrinti bendrą judėjimo laisvę. Yra trys bendros judesių diapazono pratimų kategorijos: aktyvūs, aktyvūs pagalbiniai ir pasyvūs pratimai:

  • Aktyvius pratimus galite atlikti be kito asmens pagalbos.
  • Aktyvūs pagalbiniai pratimai priklauso nuo jūsų ir kito asmens pastangų. Dažniausiai tokiu atveju padeda kineziterapeutas. Šie pratimai naudingi tais atvejais, kai savarankiškai sulenkti ar ištiesti sąnarį yra skausminga.
  • Pasyvūs pratimai visiškai priklauso nuo kineziterapeuto ar kito asmens pastangų. Jie paprastai atliekami tada, kai gydomas asmuo fiziškai nepajėgia savarankiškai atlikti judesio.

Judesių diapazono pratimų sistema gali labai padidinti jūsų lankstumą ir judesių lengvumą. Tačiau prieš pirmą kartą bandydami atlikti judesių amplitudės didinimui skirtus pratimus visada pasitarkite su gydytoju. Kad nesusižeistumėte, būtina tinkama koordinacija ir teisinga laikysena.

Dalinkis su draugais
Pirkinių krepšelis
Scroll to Top