Priekinio kryžminio raiščio traumos: simptomai, diagnozavimas ir gydymas

Viena dažniausiai pasitaikančių kelio traumų yra priekinio kryžminio raiščio (PKR) pažeidimas. Priekinis kryžminis raištis yra viena iš audinio juostų, laikančių kelio sąnario kaulus kartu. Ji taip pat padeda išlaikyti kelio stabilumą. Jei bėgdami arba šokinėdami atliksite staigų ar greitą posūkį, priekinis kryžminis raištis gali būti patemptas arba plyšti. Tokia trauma paprastai būna skausminga, ji gali apsunkinti vaikščiojimą.

Kaip tai nutinka?

Sportininkai dažnai patiria priekinio kryžminio raiščio traumas, kai bėgdami sustoja ir greitai pakeičia kryptį. Futbolo, teniso, krepšinio, tinklinio žaidėjai, gimnastai sportuodami dažniau netyčia išsuka kelius nei, tarkime, kroso bėgikai, kurie tiesiog juda į priekį pastoviu tempu. Jūsų greitis (ir tai, kaip pasukate kelį) padidina tikimybę, kad patempsite ar įplėšite PKR. PKR traumos dažniau nutinka moterims nei vyrams.

Kokie simptomai?

Kartais, susižeidus kelį, pasigirsta garsas, primenantis spragtelėjimą. Tačiau taip nutinka ne visiems. Dažniau pasitaikantys simptomai yra šie:

  • Skausmas. Jei patyrėte nedidelę traumą, galite nejausti skausmo. Kitais atvejais galite jausti skausmą palei kelio sąnario liniją. Kai kuriems žmonėms būna sunku atsistoti ar priminti sužeistą koją.
  • Tinimas. Didžiausia tinimo tikimybė yra per pirmas 24 valandas. Tinimą galite sumažinti dėdami ant kelio ledą ir pakeldami koją, paremiant ją pagalve.
  • Sunku vaikščioti. Jei kojoje juntamas spaudimas, pasidaro sunku vaikščioti. Kai kurie žmonės pastebi, kad kelio sąnarys jaučiasi laisvesnis, nei turėtų būti.
  • Mažesnė judesių amplitudė. Labai tikėtina, kad, pažeidus PKR, negalėsite pilnai sulenkti kelio.

Kelio traumos

Kaip diagnozuojama priekinio kryžminio raiščio trauma?

Gydytojas išsiaiškina, kaip susižeidėte kelį. Jis apžiūri abiejų kojų kelius, kad pamatytų, ar skaudamas kelis atrodo kitaip. Gydytojas taip pat gali paskirti papildomus tyrimus.

  • Apžiūra. Gydytojas gali paprašyti jūsų atsigulti ant nugaros ir sulenkti kojas per kelius tam tikru kampu. Tikrindamas rankomis atskiras kojos dalis ir švelniai jus judindamas, gydytojas stebės, ar kuris nors iš jūsų kaulų juda neįprastai – tai gali būti ženklas, kad pažeistas jūsų PKR.
  • Rentgeno nuotrauka. Minkštųjų audinių, tokių kaip PKR, rentgeno nuotraukose nesimato, tačiau gydytojas gali norėti įsitikinti, ar nėra kaulų lūžių.
  • MRT arba ultragarsas. Jei jūsų PKR pažeistas, tai turėtų matytis nuotraukose.
  • Artroskopija. Tyrimo metu chirurgas ortopedas padaro nedidelį pjūvį jūsų odoje. Į sąnarį įkišamas pieštuko dydžio įrankis, kuriame yra apšvietimo sistema ir lęšis (artroskopas). Kamera projektuoja sąnario vaizdą monitoriuje. Gydytojas gali pamatyti, kokio tipo traumą patyrėte, ir pritaikyti atitinkamą gydymą.

Kaip gydoma?

Tai priklauso nuo traumos stiprumo. Štai kelios galimybės, kurias jums gali pasiūlyti gydytojas:

  • Pirmoji pagalba. Jei sužeidimas nedidelis, gali pakakti ant kelio uždėti ledo kompresą, pakelti koją ir kurį laiką nevaikščioti. Tinimą galima sumažinti apvyniojant kelį tvarsčiu. Keliui tenkančią apkrovą gali padėti sumažinti ramentai.
  • Vaistai. Vaistai nuo uždegimo mažina patinimą ir skausmą. Gydytojas gali pasiūlyti be recepto parduodamų vaistų arba paskirti stipresnių receptinių vaistų. Esant stipriam skausmui, gydytojas gali į kelio sąnarį suleisti steroidinių vaistų.
  • Kelio įtvaras. Kai kurie žmonės, kuriems pažeistas PKR, sportuodami ir bėgiodami gali naudoti kelio įtvarą, kuris suteikia papildomą atramą.
  • Fizinė terapija. Jos gali prireikti kelias dienas per savaitę, kad kelio sąnarys vėl būtų darbingas. Užsiėmimų metu atliekami aplink kelį esančių raumenų stiprinimo pratimai, kurie taip pat padeda atkurti judesių amplitudę. Be to, fizioterapeutas rekomenduoja pratimus, kuriuos galima savarankiškai atlikti namuose.
  • Masažo terapija. Masažo specialistas, atsižvelgdamas į patirtą traumą, gali atlikti kelio sąnarių masažą. Masažas padeda numalšinti skausmą ir greičiau atsigauti nuo patirtų traumų.
  • Operacija. Gydytojas gali rekomenduoti operaciją, jei PKR yra stipriai plyšęs, jei vaikštant jaučiasi kelio sąnario laisvumas ir taip pat sportininkams. Chirurgas pašalina pažeistą PKR, pakeisdamas jį audiniu, kad galėtų augti naujas raištis. Taikant fizinę terapiją, žmonės, kuriems buvo atlikta operacija, paprastai po 12 mėnesių vėl gali sportuoti.
Dalinkis su draugais
Pirkinių krepšelis
Scroll to Top