Skausmas nugaros apačioje
Skausmas nugaros apačioje yra bene dažniausia priežastis, dėl kurios pacientai kreipiasi į specialistus. Taip yra dėl to, nes apatinė – juosmeninė, nugaros dalis kasdienėse veiklose patiria daugiausiai streso, spaudimo ir yra atsakinga net už pusės kūno svorio išlaikymą. Skausmas nugaros apačioje yra juntamas 5 apatiniuose stuburo slanksteliuose ir galima išskirti dvi jo rūšis: ūminį ir lėtinį.
Skausmas, trunkantis ilgiau nei tris mėnesius, yra laikomas lėtiniu, o trunkantis trumpiau – ūminiu, jis sutinkamas dažniau. Šie skausmai, pojūčių atžvilgiu, tarpusavyje nesiskiria, abu sukelia tiek pat nemalonių pojūčių, tiesiog trunką skirtingą laiko tarpą. Dažniausiai apatinės nugaros skausmas praeina per kelias dienas savaime arba taikant nesudėtingas priemones namų sąlygomis. Vis dėlto, beveik trečdalis žmonių, norinčių gydytis, kenčia nepaliaujamą, kartais sumažėjantį, nugaros apačios skausmą. Toks skausmas ne tik dažnai riboja mėgstamas veiklas ir hobius, bet taip pat trukdo susikaupti, kenkia mokslo ir darbo rezultatams ir yra žalingas psichologiškai.
Maždaug 80% žmonių per visą gyvenimą patiria nugaros skausmą, penktadalis žmonių jaučia lėtinį skausmą, tačiau tik apie 10% populiacijos tampa neįgaliais dėl skausmų nugaros apačioje.
Skausmo nugaros apačioje priežastys ir diagnozė
Pirmiausia labai svarbu nustatyti priežastį, kuri sukėlę nugaros skausmą. Gydymo pradžioje yra atliekamas nuodugnus gyd. specialisto tyrimas, kurio metu surenkama paciento ligos anamnezė, vertinama stuburo laikysena, raumenų tonusas. Specialistas atlieka specialius ortopedinius – neurologinius testus, kurie padeda nustatyti skausmą sukėlusią priežastį. Radiologiniai tyrimai turėtų būti atliekami tik tuomet, kai įtariama rimta struktūrinė patologija. Atlikus visus tyrimus nustatoma skausmo priežastis ir jis priskiriamas vienam iš dviejų skausmo tipų:
- Mechaninis skausmas. Dažniausiai šį nugaros skausmą sukelia paprastos priežastys: mažas fizinis aktyvumas, netaisyklinga darbo pozicija, silpni liemens raumenys ir pan. Toks skausmas vadinamas mechaniniu. Dėl mechaninio nugaros apačios skausmo į šeimos gydytojus kreipiasi beveik 90% visų pacientų. Verta pastebėti, kad šiais laikais su mechaniniu skausmu susiduria vis jaunesni žmonės, jis būdingas net mokyklinio amžiaus vaikams.
- Organinis skausmas. Šis skausmas atsiranda dėl tam tikrų su stuburu susijusių ligų. Jis sudaro tik apie 10% visų nugaros skausmo atvejų ir gali būti juntamas dėl stuburo tarpslankstelinio disko išvaržos, onkologinių, infekcinių susirgimų, lūžių ir pan.
Skausmas nugaros apačioje: rizikos faktoriai
Su nugaros skausmu apačioje gali susidurti bet kas, tačiau išskiriami rizikos faktoriai, prisidedantys prie skausmo atsiradimo.
- Amžius. Dažniausiai su nugaros skausmu apačioje susiduria 30-50 metų žmonės ir rizika didėja kartu su amžiumi. Taip yra dėl stuburo slankstelių degeneracijos, lankstumo praradimo ir didėjančio pažeidžiamumo traumoms.
- Fizinio aktyvumo lygis. Su nugaros skausmu apačioje gerokai dažniau susiduria fiziškai neaktyvūs žmonės. Sportinio krūvio trūkumas lemia nugaros raumenų silpnėjimą ir disbalansą, kadangi stuburas neturi tinkamos atramos.
- Genetika. Organinis skausmas neretai atsiranda dėl paveldimų su stuburu susijusių ligų.
- Darbo pobūdis. Žmonės, dirbantys sėdimą darbą, itin dažnai susiduria su apatinės nugaros skausmais. Taip yra dėl prastos laikysenos sėdint, fizinio aktyvumo trūkumo, neergonomiškos darbo aplinkos. Vis dėlto, fiziškai intensyvus darbas, reikalaujantis kelti sunkius objektus, traukti ar stumti, taip pat didina nugaros skausmo riziką.
- Emocinė sveikata. Žmogaus psichologinė būklė daro stiprią įtaką fizinei sveikatai ir gali prisidėti prie skausmo atsiradimo. Didelis stresas, nerimas, depresija yra itin žalingi sveikatai ir gali sukelti apatinės nugaros skausmus.
- Rūkymas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad rūkantys žmonės gerokai dažniau susiduria su įvairiomis stuburo problemomis, taip pat ir nugaros skausmu apačioje.
- Sunkios kuprinės (vaikams). Perpildytos mokyklinės kuprinės yra viena iš priežasčių, kodėl vaikai susiduria su apatinės nugaros skausmu. Didelis nugarai tenkantis svoris išvargina, pertempia raumenis ir neretai priveda prie nugaros skausmo.
Skausmas nugaros apačioje: gydymas
Manualinė terapija, masažas yra pats efektyviausias būdas ne tik gydyti, bet ir išvengti apatinės nugaros skausmų, todėl tai turėtų būti pirmoji taikoma gydymo priemone. Manualinės terapijos veikimas yra toks efektyvus, nes kiekvienam pacientui sudaromas individualus gydymo planas, idealiai pritaikytas prie jo būklės, fizinio pajėgumo ir skausmo pojūčio. Taip gerinama ne tik stuburo sveikata, bet ir gyvenimo kokybė bei bendra kūno būklė. Visgi, yra atvejų, kada manualinės terapijos taikyti negalima, pvz., osteoporozės (kaulų tankio retėjimo) atveju. Labai svarbu, kad gyd. masažų specialistas
pritaikytų gydymo metodus, kurie sumažintų skausmą bei kitų simptomų atsiradimą, taip užkertant kelią apatinės nugaros skausmo komplikacijomis ir progresui.
Gydant nugaros skausmą, gyd. masažo specialistas dažniausiai taiko stuburo ir minkštųjų audinių mobilizacines technikas, gydomuosius fizinius pratimus, parenka adekvačias fizinio aktyvumo formas. Jų tikslas yra subalansuoti raumenis ir stiprinti sunykusias bei aplink stuburą išsidėsčiusias raumenų grupes, taip sukuriant tinkamą atramą stuburui. Taip pat, lavinamas stuburo ir raiščių lankstumas, taip mažinant kūno pažeidžiamumą traumoms ir sužeidimams. Gydymo metu pacientas turėtų būti mokomas skausmo suvokimo fiziologijos, padrąsinamas judėti ir neužsigulėti lovoje.
Skausmas nugaros apačioje taip pat gali būti gydomas šiais būdais:
- Karštis ir šaltis. Šilti ir šalti nugaros kompresai padeda mažinti nugaros skausmą, tačiau negydo jo atsiradimo priežasties. Vis dėlto, jei netikėtai užklupo aštrus apatinės nugaros skausmas, jį palengvinti galite pirmąsias dvi paras naudojant šaltus kompresus, o vėliau šildant sužeistą vietą.
- Nugaros masažas. Nugaros masažas padeda gydyti apatinės nugaros skausmus. Jo metu gerinama kraujo cirkuliacija ir skatinamas sužeistų vietų gijimas. Taip pat, mažinama įtampa raumenyse ir stresas, slopinamas skausmas ir tinimas.
- Fizioterapija. Tam tikros fizioterapijos metodikos, kaip akupunktūra, gydymas taurėmis, elektroterapija gali padėti mažinti apatinės nugaros skausmus.
Kaip apsisaugoti nuo skausmo nugaros apačioje
Jūsų gyvenimo būdas daro daugiausiai įtakos nugaros skausmo atsiradimui. Reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba ir mankšta yra geriausias būdas išvengti šio nemalonaus simptomo.
Patarimai, kaip skausmas nugaros apačioje gali būti sumažintas ar panaikintas
- Būkite fiziškai aktyvūs. Reguliarus fizinis aktyvumas užtikrina normalų judėjimo sistemos funkcionavimą ir stiprina nugarą.
- Palaikykite sveiką kūno svorį. Nereikalingi papildomi kilogramai sukelia didesnę mechaninę apkrovą Jūsų nugarai, dėl ko ją ir gali pradėti skaudėti. Taigi, sveika ir sureguliuota mityba gali padėti atsikratyti ne tik kilogramų, bet ir nugaros skausmo.
- Stiprinkite nugaros raumenis. Stabili ir tvirta juosmeninė stuburo dalis padeda stuburui atlaikyti fizinį krūvį.
- Atlikite tempimo ir mobilumo pratimus krūtininei stuburo daliai ir klubų sąnariams.
- Keiskite statines padėtis dažniau ir neužsibūkite vienoje pozicijoje per ilgai – dažniau atsistokite, pasivaikščiokite. Darbo padėčių keitimas padeda paskirstyti organizmo energijos resursus ir neperkrauna skeleto – raumenų sistemos.
- Sumažinkite įtampą ir stresą. Stresas sustiprina nugaros skausmą, todėl rūpinkitės savimi ir skirkite laiko sau.
- Miegokite ne mažiau kaip 7 Pakankamas poilsis pagerina kūno atsistatymą ir padeda apsisaugoti nuo nugaros skausmo.
Taigi, jeigu jus vargina skausmas nugaros apačioje, sveikas gyvenimo būdas, mankštos ir kokybiškas miegas padės išvengti apatinės nugaros skausmo. Nedelskite susirūpinti savo sveikata ir nelaukite, kol nugaros skausmas pradės trukdyti gyventi – registruokitės konsultacijai.