Manualinė terapija gali būti labai naudinga ne tik sportininkams, bet ir tiems, kuriuos kankina lėtiniai skausmai. Dažnai fizinės terapijos taikymo atveju būna naudojamos ir tam tikros manualinės terapijos metodikos – ypač derinant kartu su pratimais, kurie būna skirti pažeistoms vietoms sustiprinti ir diskomfortui sumažinti. Manualinės terapijos taikymo metu gali būti naudojama daug skirtingų technikų, tačiau pagrindinis tikslas yra stimuliuoti minkštuosius audinius, atpalaiduoti įsitempusius raumenis, pagerinti sąnarių funkcijas ir sumažinti bet kokį juntamą skausmą, kuris yra susijęs su patirta trauma.
Kas yra manualinė terapija?
Jau žinote, kad manualinėje terapijoje yra labai daug skirtingų technikų, tačiau visas jas būtų galima suskirstyti į dvi rūšis, tai yra manipuliacija ir minkštųjų audinių terapija. Dažnai šios dvi manualinės terapijos rūšys yra pasitelkiamos kartu, tokiu būdu siekiant paspartinti gydymo procesą.
- Manipuliacija. Manipuliacija yra tai, ką dažnai žmonės įsivaizduoja, kai yra kalbama apie chiropraktiką. Tokiu atveju dažniausiai rankomis masažuojami sąnariai ir nugara, taip pat gali būti naudojami tam tikri masažiniai judesiai, kurie būna skirti padidinti spaudimui konkrečioje kūno vietoje, padedant tinkamai atsistatyti kaulams.
- Minkštųjų audinių masažavimas. Minkštųjų audinių masažas padeda paspartinti gijimą ir atpalaiduoti raumenis. Masažuotojas gali masažuoti tik rankomis arba naudoti arba specialias papildomas priemones, skirtas masažo terapijai.
Kokių privalumų turi manualinė terapija?
Paprastai į masažuotojus, galinčius atlikti manualinę terapiją, kreipiasi pacientai, kuriuos kankina skausmai ar diskomfortas. Tačiau skausmo mažinimas nėra vienintelis manualinės terapijos privalumas, kurį verta išskirti. Manualinė terapija gali būti naudojama siekiant pagerinti tiek minkštųjų audinių, tiek sąnarių funkcijas. Dažnai manualinės terapijos metu yra masažuojama nugara, visos stuburo dalys, pečiai, riešai, kulkšnys, keliai ir šlaunys.
Tarp manualinės terapijos privalumų yra ir:
- Mažesnis skausmas. Manualinės terapijos tikslas yra bet kokį paciento juntamą skausmą sumažinti ir galiausiai visiškai pašalinti.
- Geresni sportiniai rezultatai. Manualinę terapiją derinant su treniruotėmis ir fiziniais pratimais, galima lengviau pagerinti savo sportinius rezultatus.
- Padidėjusi judesių amplitudė. Tiems, kurie susiduria su sąnarių skausmu, manualinė terapija gali padėti jį sumažinti ir padidinti judesių amplitudę – tai ypač svarbu ir naudinga tiems žmonėms, kurie dėl juos kankinančio skausmo, negali laisvai judėti.
Jau ne vienerius metus sportininkams manualinė terapija yra tapusi neatsiejama treniruočių ir atsistatymo proceso dalimi. Profesionalūs sportininkai labai dažnai po varžybų jaučia įvairius skausmus, atsiranda raumenų spazmai ir maudimas. Manualinės terapijos technikų įtraukimas į sportininkų treniruočių režimą gali padėti jiems užtikrinti, kad jų kūnas visada būtų tvirtas, sveikas ir pasiruošęs fiziniam krūviui. Be to, manualinės terapijos metu naudojami masažiniai judesiai gali pagerinti ir žmogaus fizinius gebėjimus ir ištvermę.
Žinoma, dažnai žmonės manualinę terapiją renkasi ir ta, kad sumažintų juos kankinančius skausmus, kurie nebūtinai būna susiję su aktyvia fizine veikla. Tokiais atvejais gydymo planas dažnai būna sudarytas iš manualinės ir fizinės terapijos priemonių. Tačiau tokiose situacijose labai svarbu, kad pacientas pirmiausia pasitartų su savo gydytoju, kuris padės parengti tinkamą gydymo planą. Kiekvieno žmogaus sveikata ir fizinė būklė skiriasi, todėl būtina atsižvelgti į specifinius ir individualius veiksnius, kurie gali tiesiogiai nulemti ir fizinės bei manualinės terapijos technikų pasirinkimą ir jų pritaikymą.
Jeigu jūsų gyvenimo kokybę jau kurį laiką blogina įvairūs skausmai, nedelskite, pirmiausia pasitarkite su gydytoju, išsiaiškinkite pagrindines jų priežastis, ir sudarę gydymo planą pasirinkite patyrusį manualinės terapijos specialistą.